Masrafları dijitale taşıdı

Kurumsal şirketlerde uzun süre çalışmış ve masraf süreçlerinde elle veri girişinin yol açtığı zaman kaybını yaşamış çalışanlar, ‘Bu işlemleri dijitale taşımanın zamanı geldi’ diyerek yola çıktı. Şirketlerdeki veri girişini kolaylaştırmak ve masrafları azaltmak hedefiyle, üç girişimci tarafından 2017 yılında kurulan yapay zekâ tabanlı ‘Masraff’ platformu yoluna emin adımlarla ilerliyor. Bugün 300’den fazla kurumda 50 binin üzerinde kullanıcıya ulaşan ve Türkiye dışında 7 ülkede daha kullanılan platformu, Kurucu Ortağı ve CEO’su Begül Eray Sezgin anlattı…

YAPAY ZEKÂ DEVREDE

Şirketlerin, personel masrafı süreçlerini tek platformda dijital olarak uçtan uca yönetmelerine olanak sağladıklarını belirten Sezgin, “Her şirketin kendine özgü maliyet kontrol kurallarını yazılımımıza entegre ediyor, bu kurallar çerçevesinde fotoğrafı çekilen masraf belgelerini yapay zekânın gücüyle otomatik olarak sisteme işliyoruz. Onay sürecini mobilden yöneten ve tek tuşla ERP sistemlerine aktaran Masraff, sunduğu kullanıcı, departman, kategori bazlı anlık yönetim raporlarıyla şirketlerin mali durumlarına dair içgörü elde ederek gider kontrolü ve tasarrufu yapmalarını sağlıyor” dedi. 

ANLIK TAKİP FIRSATI

Çalışanlara, yöneticilere, finans ekiplerine farklı avantajlar sunduklarını belirten Sezgin, bu avantajları şöyle özetledi: “Son kullanıcıyı gereksiz ve hataya açık süreçlerden kurtarıyoruz. Son kullanıcının veri girmesine gerek kalmıyor ve zamandan tasarruf ediyor. Bunun yanı sıra, personel masrafı sürecinin ‘istenilen zamanda ve istenilen yerde’ mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak takip edilmesine fırsat tanıyoruz. Yüksek adetlerde masraf belgesi girişi yapması gereken finans ekiplerini belge işleme yükünden kurtarıyor, ERP sistemine aktarımın tek tuşla gerçekleştirilmesini sağlıyoruz. Şirketlerin yönetim ekiplerine ise, gerçek zamanlı raporlar ile gider kontrolü imkânı sunuyoruz.”

TASARRUF SAĞLIYOR

Manuel girişlerin dijitale taşınması ile sağlanan tasarrufa dikkat çeken Sezgin şöyle devam etti:

“Aberdeen’in raporuna göre bir çalışan için masraf süreci baştan sona manuel yürüdüğünde sadece bir adet masraf formunun oluşturulmasının zaman maliyeti 25 . Bir de hataların düzeltilmesi için tüm bu sürecin en baştan başlaması gerektiğini düşünün. Burada çoğu zaman görmezden gelinen bir zaman maliyeti var. Örneğin 100 çalışanlı bir şirket için bu görünmez maliyet yıllık 30 bin dolara kadar çıkabilir. Biz bu maliyeti ortadan kaldırıp sunduğumuz verilerle de tasarruf imkânı yaratıyoruz. Sunduğumuz verimlilik oranı yüzde 87. Aynı zamanda müşterilerimize sunduğumuz bir huzur payı da var. Müşterilerimiz şirketteki kaosun azaldığını, operasyonların hızlı ve hatasız bir şekilde yürütüldüğünü söylüyor. Anlık takip ve analiz imkânının iş kararlarını olumlu yönde etkilediğini de vurguluyorlar. Bu veriler doğrultusunda bahsettiğimiz verimlilik oranları daha da artabiliyor ve tüm şirketin gelişimine alan açıyor.”

GLOBAL MARKA OLMA YOLUNDA

-“Türkiye’de doğmuş bir ürünü global arenaya çıkarmak ilk hedefimiz” diyen Begül Eray Sezgin, şunları söyledi: “Ürünün global standartlarda olması için yapay zekâ alanında yaptığımız Ar-ge yatırımlarımız devam ediyor. Masraff İngiltere, Almanya, Hollanda, Fransa ve İsveç başta olmak üzere 7 ülkede kullanılıyor. Toplam 300’den fazla kurumda 50 binden fazla kullanıcıya ulaştık. Önümüzdeki dönemde Sanko Holding ile gerçekleşecek işbirliğimizin ardından uygulamamız 35 ülkede daha kullanılmaya başlanacak. Hedefimiz 5 yılda 5 bin kurumda 500 bini aşkın kullancıya ulaşmak. CEO’dan, mavi ya da beyaz yakalıya kadar yüzbinlerce çalışanın telefonunda Masraff’ın olmasını amaçlıyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x