Yeni Tehlike mi? Z Kuşağı Genç Kadınların TikTok’ta Viral Olan Yeni Yemek Akımı ‘Girl Dinner’ Nedir?

Sosyal medyada son aylarda ‘girl dinner’ açıklamasına çok fazla denk gelmiş olabilirsiniz. Aslen TikTok’ta başlayan bu yeni akım, özetle yemek yapmaktan bıkıp usanan kadınların tek başlarına kaldıklarında tercih ettikleri yemekleri konu alıyor diyebiliriz. Ancak tüm diğer akımlar gibi ‘girl dinner’ da zamanla farklı alanlara kaydı, bağlamı değişti. 

Akımla ilgili ilginç detaylar için buyurun!

Kaynak: https://nypost.com/2023/07/19/gen-zs-…

Sosyal medyaya yön veren TikTok’tan evimizin mutfağına şimdiye kadar birçok ilginç tarif girdi.

Daha doğrusu bizim mutfağımıza çok girmese de TikTok’u aktif kullanan genç kuşak feta peynirli makarnayı, kremalı sıcak çikolatayı ve pembe sosu çoktan denedi. Şimdi ise karşımızda genç kadınlar arasında viral olan yeni akım “girl dinner” var!

Peki Türkçeye “genç kız yemeği” olarak çevirebileceğimiz “girl dinner” olayı tam olarak nedir, nasıl başladı?

İlk olarak Orta Çağ’da kölelerin akşam yemeğinde peynir ve ekmek yediğini söyleyen bir TikTok kullanıcısının üzerine, Olivia Maher isimli içerik üreticisi genç kadın ‘İyi de bu benim sıradan bir öğünüm?’ yorumunu yaptı.

Ardından bu paylaşıma katılan kadınların sayısı çoğaldı! Genç kadınlar şarap, limonata veye herhangi bir soğuk kahve eşliğinde, bazen de hiçbir içecek olmadan kraker, peynir ve ekmek tüketmeyi sevdiklerini anlattılar.

İlk duyduğunuzda kulağa sağlıksız gelse de biraz protein ve sebze eklediğiniz zaman oldukça dengeli bir tabak ortaya çıkıyor “girl dinner” akımında. Ancak bu akımımızın olayı pek de sağlıklı beslenmeyle ilgili değil…

Okulda veya işte geçen yoğun bir günün ardından eve geldiğinizi hayal edin. Yemek yapacak kuvveti kendinizde bulamadığınız için evde kalan iki parça ekmeği, biraz beyaz peyniri, kaşarı, zeytini, bazen turşuyu veya elinize geçen yarım paket cipsle çikolatayı alıp günün bir şeyler izlerken yorgunluğunuzu atıyorsunuz.

Girl Dinner aslında tam olarak bunu yansıtıyordu diyebiliriz. Yemek yapmayı sevmeyen, zamanı olmayan veya sadece üşenen kadınların dolapta buldukları, yemesi kolay yiyecekleri bir tabağa koyup tüketmesi…

Paylaşım ve yorum yapan çoğu kadın da bu şekilde düşünüyordu. “Artık yemek düşünmekten de, planlamaktan da bıktım” diyenler bir yana, “Eşim evde olmayınca sadece bir avuç fındık veya turşu yiyorum” yorumları yapanlar vardı.

Geçtiğimiz aylarda bu şekilde başlayan akım biraz seyir değiştirdi. Genç kadınlar arasında ne yazık ki yaygın olan bazı yeme bozuklukları devreye girince paylaşılan ‘öğünler’de de değişiklikler görüldü.

Örneğin akşam yemeği olarak yalnızca konserve mısır yemek…

Komik görünen eğlenceli yiyecekler ve bazen bomboş tabaklar,

Yine kadınların tek bir ‘öğün’ olarak paylaştığı buz, soğuk kahve, gazlı içecekler ve bazen eşlik eden sigara bu sefer sağlık uzmanlarını endişelendirmeye başladı.

Akım her ne kadar kadınlar arasında çıkmış olsa da yine kadınlara yönelik olması nedeniyle yiyecek porsiyonlarının ‘küçük’ tutulması da dikkatlerden kaçmadı.

Akımın viral olmasının kısa bir süre ardından tahmin edebileceğiniz gibi genç erkekler de kendi öğünlerini paylaşmaya başladı. Kadınların yemeğine göre nispeten daha çok protein içeren ve büyük porsiyonlu yemekler yemeleri dikkat çekti.

Ayrıca daha fazla enerji içeriği ve daha az ‘hijyen’ de gözümüze çarptı diye ekleyelim… ?

Neyse efendim, eğer sosyal medyayı aktif olarak kullanıyorsanız sadece yemek tabaklarının değil kadınların ortak zevki olan birçok farklı şeyin ‘girl dinner’ açıklamasıyla paylaşıldığını görebilirsiniz. Bazen genellikle kadınların sevdiği filmler, bazen de sadece Cillian Murphy’nin bir fotoğrafı “girl dinner” olabiliyor. ?

Sosyal medyadan gelen bazı yorumları da şöyle ekleyelim;

Diğer akımlar gibi “girl dinner” da zaman içinde değişikliğe uğrasa bile asıl olay yemek yapmaktan bıkıp usanan kadınların akşam yemeğini bazen biraz turşuyla, kuruyemişle, krakerlerle veya peynir-zeytin-ekmek üçlüsüyle geçirmesi diyebiliriz!

Siz ne düşünüyorsunuz, arada yemek yapmaktan bıkıp evde ne bulursanız yediğiniz oluyor mu? Bu deneyimler cinsiyetlere göre farklılık gösteriyor mudur? Buyurun yorumlara…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x