Çember Daralıyor: Bir Ülke Daha TikTok’u Yasakladı

Son yılların en popüler sosyal medya uygulaması olan TikTok’un, yine başı büyük dertte. Bugüne kadar birçok ülke tarafından yasaklanan TikTok, yeni bir yasakla karşı karşıya kaldı.

Nepal, TikTok’u yasaklayan ülkelerin arasına katıldı.En popüler sosyal medya uygulamalarından biri olan TikTok, tartışmaların odağında olmaktan bir türlü kurtulamıyor.

İlk kez 2015 yılında yayınlanan sosyal medya platformu, zamanla yapılan geliştirmelerle bugünkü halini aldı. Kullanıcıların kısa videolar çekip paylaşabildiği TikTok’a her geçen gün yeni bir özellik eklenmeye devam ediyor. Özellikle gençler arasında oldukça popüler olan TikTok, 150 ülkede 1 milyar kullanıcı sayısını aşmış durumda.

Nepal, Çin üretimi olan TikTok’u yasakladığını duyurdu. Devlet medyasında yer alan haberlerde yetkililer, uygulamadaki siber suç ve nefret söylemindeki artışın “sosyal uyum” üzerinde olumsuz bir etkisi olduğu yönündeki endişeleri gerekçe gösterdi. Yasak henüz yürürlüğe girmedi.

Nepal’in komşusu Hindistan, Çin ile bağlantılı uygulamalara yönelik kısıtlama dalgasının bir parçası olarak 2020 yılında TikTok’u yasaklamıştı. Hem Yeni Delhi hem de Pekin, iki güç arasında yer alan 30 milyonluk Himalaya ülkesi Nepal’de nüfuz sahibi olmak için yarışıyor.

Daha önce Kanada, Danimarka, Hollanda ve Belçika gibi ülkeler TikTok’a kısmı yasaklama getirmişti. Birçok ülke resmi kamu görevlilerinin akıllı cihazlarına TikTok yasağı getirmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x