Irak’ta 15 milyon seçmen sandıkta: Kerkük’te güvenlik önlemleri artırıldı

Irak vilayetlerinin yanı sıra Kerkük, Musul ve Xaneqin’de (Hanekin) 10 yıl sonra il meclisi seçimleri için sandıklar kuruldu ve oy verme işlemi başladı. Başkent Bağdat olmak üzere Irak’ın güney kentleriyle, Kürt adayların da yarıştığı Kerkük, Musul, Xaneqin (Hanekin), Diyala ve Salahaddin’de halk yerel seçimler için sandık başına gitti.

Bugünkü il genel meclisi seçimlerinde 15 milyon 108 bin 135 kişi oy kullanma hakkına sahip. Seçimlerde 70 bağımsız aday da dahil, 38 koalisyon ve 28 partiden toplam 5 bin 904 aday 285 koltuk için yarışıyor. Toplam 285 sandalyeden 75’i ise kadın kotasına, 10’u ise Hıristiyan, Şebek, Ezidi ve Fayli Kürtler ve Sabai Mendailere ayrılmış.

Oy verme sürecini 206 bin 429 çalışan denetleyecek. Ayrıca süreci izlemek amacıyla sandıkların kurulduğu merkezlerde 111 bin 714 güvenlik kamerası yerleştirildi. Irak ve Kürt kentlerinde 2 gün önce “özel oylama” kapsamında güvenlik güçleri ve iç göçmenler oylarını kullanmıştı.

KERKÜK POLİSİ: SİLAHLI KUVVETLERİN ŞEHRE GİRİŞİ YASAKLANDI

Kentten güvenlik önlemlerinin artırıldığını duyuran Kerkük polisi, il meclisi seçimleri nedeniyle otomobillerin seçim merkezlerinin önünde park edilmesi ve silahlı güçlerin şehre girişlerinin yasaklandığını bildirdi. Kerkük Polis Müdürlüğü Basın Dairesi Müdürü Sabir Muhammed, Rûdaw’a yaptığı açıklamada, şehir merkezlerindeki güvenliğin iç asayiş güçleri tarafından, çevre ve ilçelerdeki güvenliğin ise ordu tarafından sağlanacağını söyledi.

Muhammed, “Bugün kente giriş çıkışlar normal şekilde devam edecek. Ancak seçim merkezlerinin önünde araç park etmek yasak. Ayrıca silahlı kuvvetlerin şehre girişi de yasak” dedi.

KÜRTLER FARKLI LİSTELERLE KATILIYOR

Irak’ın 14 ilinde 2013 yılından bu yana ilk kez vilayet meclisi seçimleri yapılıyor. Kerkük’te ise 2005 yılından bu yana ilk kez aynı seçimler yapılacak. Kerkük’te önceki seçimlere tek liste ile katılan Kürtler bu defa farklı listelerle seçimde yarışacak. Kürt partiler diğer vilayetlerde de farklı ittifaklarla seçime katılıyor.

Toplam 15 vilayette yapılan il meclisi seçimleri Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) şehirlerini kapsamıyor. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir