Polemik sürüyor: Kılıçdaroğlu SMS attı

Türk askerinin Irak ve Suriye’deki görev süresinin uzatılmasına ilişkin tezkerenin içerdiği “Gerektiği takdirde, aynı amaçlara matuf olmak üzere yabancı silahlı kuvvetlerin Türkiye’de bulunması” ifadesi siyasetin tartışma konusu oldu.

Akar’dan Kılıçdaroğlu’na yabancı askerler yanıtıGüncel

KILIÇDAROĞLU: “ÜLKEMİZİN MÜBAREK TOPRAKLARINDA YABANCI ASKER POSTALI İSTEMİYORUZ”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, dün partisinin grup toplantısında konuyla ilgili şöyle konuştu:

“Tezkerede şunlar yazıyor; ‘Türk Silahlı Kuvvetlerinin gerektiği takdirde sınır ötesi harekat ve müdahalede bulunmak üzere yabancı ülkelere gönderilmesi’. Eyvallah. Hiç itirazımız yok. Terör varsa, Türkiye’yi tehdit ediyorsa, TSK, yani güvenlik güçlerimiz gider, müdahale ederler. Uluslararası hukuk da buna izin verir. Ama cümle şöyle bitiyor ‘Ve aynı amaçlara matuf olmak üzere yabancı silahlı kuvvetlerin Türkiye’de bulunması’. Aynı amaçlara matuf olmak üzere yabancı bir silahlı kuvvet Türkiye’ye gelecek ve burada belli olaylara müdahale edecek. ‘Buna izin verin’ diyorlar. Cumhuriyet’i kuran bir parti, kökleri Kuvayımilliye’de olan bir parti, nasıl olur da yabancı askerlerin Türkiye’ye gelmesine izin verir? Akıl tutulması gibi bir şey. Ben, biz, kadınıyla, erkeğiyle, vatanseveriyle, bayrağını sevenle kendi ülkemizin mübarek topraklarında yabancı asker postalı istemiyoruz. Kendi topraklarına yabancı askerleri davet edip terörle mücadele ayağı altında burada onların bazı müdahalelerde bulunmalarına izin vermek, açık ve net olarak vatana ihanettir. Yabancı askerler, Türkiye’de neye müdahale edecekler?”

İyi Parti’den Kılıçdaroğlu’na tezkere eleştirisiGüncel

HULUSİ AKAR’DAN KILIÇDAROĞLU’NA YANIT

Meclis Milli Savunma Komisyonu Başkanı ve AKP Kayseri Milletvekili Hulusi Akar, Irak ve Suriye tezkeresi metninde “Gerektiği takdirde, aynı amaçlara matuf olmak üzere yabancı silahlı kuvvetlerin Türkiye’de bulunması” ifadesi nedeniyle CHP’nin yaptığı eleştirilere ilişkin, “Yakıt ikmali veya buna benzer teknik nedenlerle gemi, uçak, helikopter gelebilir, asla askerlerin gelip yerleşmesi gibi bir durum söz konusu değil.” dedi.

CHP’den tezkere pankartı… “Yabancı asker istemiyoruz”Güncel

KILIÇDAROĞLU VATANDAŞA SMS ATTI

Son olarak Kılıçdaroğlu vatandaşa SMS attı. SMS metninde şu ifadeler yer aldı:

“AKP ve MHP’nin Meclis’ten geçirdiği tezkerede yer alan ve yabancı askerlerin ülkemize gelmesine imkan veren maddeyi kabul etmiyorum, protesto ediyorum!

Kemal Kılıçdaroğlu.”

Bahçeli’ye seslendi: Tezkere kararını açıkladı…Güncel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x